מתי משתמשים בשירותיו של עו"ד זכיינות?

מי שמסתכל היום על הנוף בתחום הקמעונאות, עסקי המזון ובמגוון תחומים אחרים, יכול לראות שמרבית העסקים בהם אנחנו משתמשים ואצלם אנחנו רוכשים מוצרים או שירותים, מורכבים מרשתות. עסקים קטנים, נעלמים מהנוף לאט לאט ואת מקומם תופסים רשתות גדולות וקטנות שיש להם סניפים במקומות שונים. לעיתים אותן רשתות התחילו כעסק קטן שהתרחב ולעיתים, מי שהקים את החברה מראש החליט שזו תהיה רשת ארצית או אזורית.

התחום של רשתות עובד בצורות שונות, לעיתים בעל הרשת פותח בעצמו את הסניפים והוא ממנה מנהלים שינהלו אותו בשבילו, כך הוא נושא באחריות הכלכלית לכל מה שקשור ברשת. לעיתים, בעל הרשת מוכר זיכיון לסניפי הרשת, כלומר, יש מי שרוכש ממנו את האפשרות להשתמש בשם החברה ובמוצריה, והוא אחראי על הסניף, במידה כזו או אחרת. הוא מחויב לעבוד על פי הגישה של הרשת, בהתאם לחוזה בין הצדדים. כאן נכנס תפקידו של עו"ד זכיינות.

כל בעל רשת מחליט, כמה חופש הוא נותן למי שרוכש ממנו זיכיון כיצד לנהל את הסניף. המקרה הקלאסי לכך הן רשתות מזון. הרבה פעמים, יש מי שפותח רשת מזון מהיר והוא מוכר את הזיכיון לבעלי עסקים שרוצים לפתוח סניפים במקומות מסוימים. הוא יכול לקבוע, שמי שקונה ממנו את הזיכיון חייב לעשות הכל, מעיצוב המסעדה ועד בניית התפריט על פי הגישה של הרשת כולה, אך הוא יכול גם להחליט לתת חופש לכל אחד, כאשר עליהם לשמור על הבסיס בלבד, למשל, שם, לוגו, מיתוג וכן לא למכור מוצרים מסוימים שעלולים לגרום נזק תדמיתי לחברה. אך כן אפשר למכור מוצרי מזון נוספים, לעצב את המקום כמו שהם רוצים ועוד.

מה תפקידו של עו"ד זכיינות?

עורך דין זה מייצג, ברוב המקרים, את בעל הרשת שמוכר או משכיר את הזיכיון והוא עושה זאת במספר מקרים, ראשית, אם יש מצב בו אחד מהזכיינים איננו עומד בתנאי החוזה, איננו מייצג את החברה כראוי ופוגע בשמה, שנית, כאשר יש בעיה מול רשתות מתחרות בכל הקשור לזיכיונות הרשת בצורה כזו או אחרת, שלוש, עורך דין זיכיונות מתעסק, כמובן, במכירה והשכרת זיכיון וקביעת התנאים לשם כך. במקרים בהם יש מכרז בנושא, הרי שהוא יקבע את התנאים עבורו ויפקח עליו.