כל מה שרציתם לדעת על בדיקות פוליגרף

בדיקות פוליגרף, או מכונת אמת בלשון העממית, הינן בדיקות המבקשות לדעת האם האדם העונה לשאלות דובר אמת או שהוא משקר. בדיקות פוליגרף נעשות על ידי מכשיר מיוחד שבאמצעותו מחברים אלקטרודות לגופו של הנשאל. חיישנים אלה מסוגלים להבחין בשינויים זעירים בגופו המסוגלים להעיד כי האדם דובר אמת או שקר. הגופים העיקריים שעושים שימוש במכונת אמת הם המשטרה וגופים מסחריים שונים המעוניינים לדעת אודות המועמדים לעבודה אצלם, או לחקור מקרים של מעילה או גניבה בתוך הארגון על ידי העובדים עצמם.

בדיקות פוליגרף והחוק

למרות היעילות היחסית של מכשירי הפוליגרף, אין להכריח אדם הנמצא בחקירה לעבור בדיקת פוליגרף בניגוד לרצונו. החוק רואה בבדיקות פוליגרף דבר השנוי במחלוקת והוא אינו מתיר להסתמך על בדיקת פוליגרף כראייה יחידה להרשעת אדם. למרות זאת, משמשת מכונת אמת ככלי מצוי גם אצל כוחות הביטחון והמשטרה, ונעשה בה שימוש די נרחב. אך עם ירידת האמינות של הכלי בעיני החוק הלכו ותפסו בדיקות פוליגרף במגזר העסקי, והן החלו לשמש ככלי חקירתי ליישוב סכסוכים לא פורמאלים, וככלי לבדיקת מועמדים חדשים לעבודה.

פוליגרף לשימוש פרטי

כאמור, פוליגרף משמש לצרכים ולמטרות שונות כגון:

  • חקירות שונות
  • חקירות בטחוניות
  • קבלת מועמדים לעבודה
  • יישוב סכסוכים בין בני זוג
  • יישוב סכסוכים בארגונים שיש חשדות למעילות או להתנהגות לא הולמת
  • ועוד

הפוליגרף הפסיק להיות כלי לראיות חותכות בבתי המשפט, מכיוון שיש סיבות רבות לאפשרות של שגיאת המכשיר. מה שמתאים למגזר הפרטי לא יכול להוות אימות בטוח בעת משפטים שבהם גוזרים את עתידו של האדם, ולכן השימוש בתוצאות של בדיקות פוליגרף מוגבל בעיני החוק. טעות המכשיר יכולה לנבוע מכיול לא נכון שלו, ומאיכויות פסיכולוגיות שונות של הנבדקים.

כיצד חוקרים אדם בפוליגרף

כפי שנאמר, אין אפשרות לכפות על אדם בדיקות פוליגרף, וכשזה נעשה יש צורך בהסכמתו הכתובה. יש צורך לערוך לנבדק שיחת הכנה הכוללת את השאלות שישאל במהלך החקירה. במקומות עבודה מתנים את קבלת העובד בבדיקת מכונת אמת, ואם הוא לא מעוניין בכך, סביר להניח כי לא יוזמן להמשך הבדיקות.

שאלות החוקר ברוב המקרים מכונות "שאלות ביקורת" שמחולקות לשלושה סוגים:

  • השאלות הרלוונטיות
  • שאלות לא רלוונטיות
  • שאלות השוואה

בעזרת הצלבת המידע מכל שלושת סוגי השאלות, ומדידת התנהגות האדם בעת החקירה, ניתן לאמוד בצורה די טובה האם הוא משקר במקומות שונים, ומתי הוא דובר אמת.

למרות שבדיקות פוליגרף אינן קבילות כשלעצמן בבית המשפט, ונחוצות ראיות נוספות להרשאתו של הנחקר, הרי שהמכשיר מהווה כלי מעולה לחוקרי משטרה כדי לקדם חקירות, ולא רק כדי להשיג ראיות. בכל הנוגע למגזר הפרטי נעשה שימוש נרחב כיום בבדיקות מכונת אמת בתוך ארגונים כדי לקבל אנשים לעבודה, וכדי לישב סכסוכים מקומיים.