קידוח אופקי – מה זה ולמה הוא משמש

קידוח אופקי הוא מונח כזה אשר מתייחס לקידוחים שטנים כאלה ואחרים, אשר נערכים במקומות שיש להניח בהם תשתיות של קווי מים, גז, צנרת תעשייתית, צינורות נפט, קווי ביוב, תקשורת וכדומה. קידוח אופקי הוא קידוח אשר נעשה בצורה אופקית (בניגוד לקידוח אנכי), והוא נחשב לשיטה מאד יעילה וחסכונית בתחום זה. היתרונות של קידוחים אופקיים הם:

  • עלות נמוכה
  • מינימום הפרעה לתחבורה
  • אפשרות להתקנת צנרת בעומק רב
  • התקנת צנרת למרחק גדול
  • ביצוע מהיר
  • ידידותי לסביבה

כיצד מבצעים קידוחים אופקיים

יש לציין כי קידוחים אופקיים נעשים באמצעות מכונות קידוח אשר משתמשות בנוזל קידוח ויש כאלה אשר לצורך העניין משתמשות באוויר. נוזל הקידוח מעורב עם ביטומן ומים, ועם תוספים לשיפור ביצועי המכונה. קידוחים אופקיים אלה באדמה רכב מזרימים נוזל בלחץ גבוה החותך את החול על ידי גרגירים חדים בנמצאים בנוזל הקידוח, ואלה נשאבים החוצה יחד עם עפר הקידוח, או שהם מופרדים באופן מכני במערכת הניקוי של המכונה. נוזל קידוח זה אינו רעיל ואינו מזיק לסביבה כלל וכלל.

קידוח אופקי באדמה רכה מאפשר שינוי כיוון הקידוח לשינוי נתיב הצינור, ואילו כשמדובר באדמה לא יציבה נעשה שימוש בצינור כפול אשר מונע את התמוטטות הדפנות לתוך בור הקידוח, ולאחר סיום הקידוח מוצמד הצינור למוט הקידוח ויוצא מן האדמה.

קידוחים אופקיים – רק באופן מקצועי

קידוח אופקי הוא שיטת קידוח מיוחדת במינה, וחשוב מאד לציין כי יש להיות בעל נסיון ומיומנות רבים על מנת להשיג את התוצאות הרצויות בענין זה. כאשר יש צורך בקידוחים אלה להנחת צינורות וקווי תשתית מכל סוג שהוא, יש לוודא כי החברה המבצעת היא בסופו של דבר בעלת מוניטין בתחום זה, ושיש לה את כל הציוד הדרוש כדי להתמודד עם תוואי הקרקע שבו יעברו הצינורות הללו בפועל. יש לזכור, כי בעצם מדובר בעבודת תשתית כבדות והשירות ניתן בדרך כלל לחברות כמו חברת החשמל, חברת המים, בזק, חברות הכבלים וכיוצא באלה.