מי רשאי להיות מגשר ומשכין שלום?

מגשר בבימ"ש נדרש, בהתאם לתקנות בית המשפט למינוי מגשר , להיות בעל תואר ראשון מטעם מוסד מוכר להשכלה גבוהה שהוכר על ידי המרכז הארצי לגישור, בעל חמש שנות ניסיון, שלמד בקורס לגישור ( 60 שעות לכל הפחות) שבו הוכשר עיונית ומעשית לעיסוקו ועמד בהצלחה בבחירות ההסמכה, לאחר שהשתתף בתכנית התנסות מודרכת. תנאי נוסף לעיסוק כמגשר הוא ניהול 20 הליכי גישור בשלוש השנים האחרונות וצירוף עשרה הסדרי גישור שניהל.

שימוש בהליך גישור כמנגנון ליישוב סכסוכים על ידי פתרון יצירתי, שמושג בתהליך מהיר, איכותי ויעיל. כאשר מגשר ניחן באיכויות מקצועיות ואנושיות גבוהות, והוא כשיר, מאומן ומיומן בניהול הליך הגישור, הוא מעודד ומניע את שני הצדדים להיפתח ולמצות את האפשרות להגיע להסדר ולפתרון הוגן עבור שני הצדדים. הליך הגישור עשוי לחסוך זמן, כסף ועגמת נפש מהימשכות המשפט, כאשר הסכסוך מובא אל בית המשפט.

טיפים לבחירת מגשר טוב

  1. רצוי לבחור מגשר שהוא עורך דין. היתרון שלו על פני מגשר שאינו עורך דין הוא היכרותו את החוק ואת רזי המערכת המשפטית.
  2. בחרו מגשר מוסמך ומנוסה שיכול לתת לכם דוגמאות להליכי גישור מוצלחים במתווה דומה לסכסוך שבו גם אתם מבקשים להסתייע בשירותיו על מנת ליישבו.
  3. בחרו מגשר שקל לכם להתחבר אליו וליצור עמו "כימיה", מגשר שמחזק אצלכם את התחושה כי ההליך בניהולו יביא אכן לפתרון טוב שירצה את שני הצדדים.
  4. חשוב להיפגש עם המגשר לפני תחילת ההליך על מנת לבדוק ולוודא כי הוא, אכן, האיש המתאים לניהולו.

תכונות חמקמקות  של מגשר החומקות גם מהגדרתן

בניגוד לשופט בבית משפט, שיש לו סמכות לפסוק ולהכריע על פי שיקול דעתו – המגשר אינו מוסמך לכפות הסדר או פתרון. המגבלה הזו היא גם יתרון. על מנת למצות את היתרון הזה וליהנות ממנו חשוב לבחור את המגשר גם על פי תחושת הבטן שלכם. גם אם מגשר מסוים הוא בעל מקצוע שאין להטיל ספק בהכשרתו ובמסוגלותו לשמש מגשר, אם הוא אינו יוצר אצלכם תחושה של אמון; אם אינו משרה רוגע; אם אינו יוצר אצלכם תחושה כי הוא האיש הנכון במקום ובזמן הנכון כדי להביא לקץ הסכסוך- העדר האמפטיה כלפיו עלול להעיב על התהליך ואף לגרום לכישלונו. עם תחושות אי אפשר להתווכח. אם אתם חשים כי מגשר מסוים עשוי להיות האיש שיסייע לכם לפתור את הסכסוך, גם אם אתם מתקשים להגדיר מה בו מעורר בכם את התחושה הזו – לכו עמה ובחרו את המגשר שהלב שלכם אומר לכם כי נכון וראוי לבחור בו.

נכתב באדיבות עורך דין יניר הראל