סובלים מרעש? אולי בידוד אקוסטי הוא הפתרון בשבילכם

בדיקת איכות הבידוד האקוסטי

חברות רבות מציעות היום ביצוע מדידה של רמות הרעש ושל איכות הבידוד האקוסטי במבנים פרטיים, בבתי עסק או במוסדות שונים, על ידי מהנדסים מומחים בתחום האקוסטי.

בישראל קיימת תקינה לגבי רמת הרעש המותרת. מדידות הרעש כוללות שני סוגי בדיקות:

–          בדיקה של רעש ממכוניות, מהשכנים, מהחצר וכיוצא באלה.

–          בדיקה אקוסטית של רעשים שעוברים בין הרצפה, הקיר או התקרה של הדירה.

בדיקה של איכות הבידוד האקוסטי מודדת את איכות הבידוד האקוסטי של הקירות או התקרה, של חלונות המבנה ושל כל מערכת האינסטלציה שעוברת דרך קירות הבית.

המהנדס שבודק את רמות הרעש במבנה יבחן בין היתר את עוצמת הרעש של המזגן, השכנים, המעלית, הכביש וחצר הבית.

אמנם, קיים תקן ישראלי באשר לעוצמות הרעש המותרות, אבל יש קושי לאכוף את החוק על דיירי הבית שברוב המקרים כלל לא מודעים לבעיה. ואכן, אנשים רבים לא שמים לב למטרד הרעש ממנו הם סובלים בבית, רעש שהוא מעבר למותר על פי החוק. אנשים אלה גם לא יודעים שבאמצעות בידוד אקוסטי הם יוכלו להעלות את איכות החיים שלהם בבית.

בדיקת איכות הבידוד האקוסטי מתבצעת בעזרת מכשיר מיוחד שמודד את רמת הדציבלים במקום. הבדיקה האקוסטית מודדת את התקינות של הבידוד במבנה. מדידה זו נקראת "רעש הולם".

מהו רעש הולם?

רעש הולם הוא הוויברציה המבנית שמועברת דרך המבנה מנקודת המגע ומורגשת כמו גל קול שמוקרן ממשטח שמורעד כתוצאה מהרעש. בדירות בבניינים משותפים נוצר רעש הולם כאשר גוף פוגע או מקיש ברצפה של הדירה שמעל ונמשך לדירה של השכן מלמטה. כמובן שהעוצמה של רעש הולם תושפע גם מהאיכות של הבידוד האקוסטי בדירה.

כאשר מבצעים בדיקה אקוסטית בבניין, מציבים פטישיה תקנית שמחקה מצלול של צעדים. מכשיר זה הוא בעצם מחולל רעש בעצמו. הפטישיה יוצרת תדר שמקיש עשר הקשות בשנייה בקומה שמתחת. כך ניתן לבדוק את רמת הבידוד האקוסטי שקיים בדירה.