נדל"ן מסחרי – מה חשוב לבדוק לפני שחותמים?

מבנה מסחרי להשכרה
מבנה מסחרי להשכרה

לא כולם חווים זאת במהלך חייהם, אך אלו שכן לא ישכחו את הרגע הזה במהרה, הרגע בו כבר יש לכם רעיון, חזון, תוכנית עסקית ואף מספר מצומצם של משקיעים ראשונים – וכל מה שנותר הוא למצוא מקום למשרד החדש. רוב העסקים אינם "עוברים דירה" בתדירות גבוהה ולכן מחפשים נכסים שישמשו אותם לזמן לא מבוטל. בשל עובדה זו, אין מנוס מלבדוק פעם, פעמיים ואף שלוש פעמים את כל ההצעות הרלוונטיות אליכם. אז מה באמת חשוב כששוכרים משרד חדש? וממה כדאי להיזהר?

מבנה מסחרי להשכרה
מבנה מסחרי להשכרה

Location, location, location!!

מיקום הוא אחד הדברים הקריטיים ביותר כאשר מדברים במונחי נדל"ן. בעת חיפוש אזור לנכסים אופציונליים יש לקחת בחשבון גורמים כגון סוג עסק, קהל הלקוחות המיועד, הלוגיסטיקה הנדרשת, גודל העסק ומספר העובדים שיעבדו בו. כל אלו יכולים להשפיע על סיכויי ההצלחה מחד והתמוטטות החברה מנגד. ההבדלים הנ"ל בין עסקים שונים יגרמו לכך למשל שמשרד עורכי דין ישאף בד"כ להיות קרוב יותר לבתי המשפט בעוד שפיצרייה תבחר מיקום עמוס ומרכזי ברחוב ראשי. משרדי חברות הייטק לעומת זאת יעדיפו מיקום בעל מקומות חנייה וגישה לתחבורה ציבורית, כגון אזורי תעשייה ופארקים המיועדים לעסקים, ואילו מפעלים גדולים צריכים מקום רב ומבני לוגיסטיקה אשר מגבילים אותם כמעט רק לאזורי תעשייה. על ידי זיהוי נכון ומושכל של הצרכים שלכם תוכלו לקבל החלטות נכונות.

מיתוג – למשרד מצליח במיוחד

כאשר מדובר במשרדים, המיקום לרוב מגיע עם מיתוג מסויים, כך למשל לקוחות יניחו על משרד שימוקם באיזור יקר כי מדובר בעסק מצליח ובעל כיסים עמוקים – זאת מול משרד שימוקם בשכונה נידחת ופחות מוכרת. בהתאם לכך, גם המחירים של שירותי העסק יתומחרו – מיקום טוב יותר אומר גם יכולת לדרוש יותר עבור השירותים המוצעים.

משרד להשכרה
משרד להשכרה

מנהלה ושירותים

עבור כל חברה ועסק, קיימים שירותים ומנהלות שונים כגון סניפי דואר, אבטחה, איזורי פריקה וטעינה עבור רכבים כבדים ואף דברים פחות קריטיים אך שיש בם ערך מוסף – סופר-פארם, חדר כושר, גני ילדים, מסעדות וכ'ו.

השכנים נאים בעיניכם?

לא רק בבתים פרטיים, גם למשרדים יש שכנים – עסקים אשר ממוקמים בסמוך או באותו איזור. בעל עסק חכם ידע לנצל את שכניו לטובתו – לא מדובר בניצול ציני חלילה אלא פשוט בהבנה ששיתוף פעולה עם שכניך עלול להטיב עם שניכם. דוגמה בולטת במיוחד לשת"פ כזה ניתן לראות פעמים רבות בחנויות קטנות אשר נוהגות לפרוט כסף אחד אצל השני.

נדל"ן מסחרי במרכז
נדל"ן מסחרי במרכז

ובסוף איך בוחרים?

בהתחלה, מומלץ לשבת ולכתוב על דף את כל הצרכים שאתם חייבים שיהיו למשרד שלכם בטבלה, ואחר כן להוסיף דברים שיכולים להוות ערך מוסף בטור נפרד. בשלב השני, מוסיפים את המשרדים המוצעים להשכרה לצד אותם קריטריונים שכתבנו בתחילה – כך יהיה לנו קל לקבל החלטה מושכלת ורציונלית בניגוד להחלטה אימפולסיבית ורגשית. בסוף נשאר רק לחתום על חוזה – בהצלחה!