כיצד לבחור מכשירי שמיעה עבור מי שזקוק לכך?

מבוגרים וילדים נאלצים רבים להשתמש במכשירי שמיעה כתוצאה מירידה בשמיעה אשר מתרחשת לאורך זמן או כתוצאה ממומים מולדים. הצורך להשתמש במכשיר שמיעה הוא לא קל ולא פשוט לאף אחד, לכן יש לבצע עבודה מקדימה הרבה פעמים על עצם השימוש והצורך במכשיר, עוד לפני שבכלל מחפשים אחר מכשיר שמיעה מתאים.

העבודה על הצורך להרכיב מכשירי שמיעה בקרב ילדים ומבוגרים משתנה בהתאם לגיל ובהתאם לנסיבות. אצל מבוגרים זה לכאורה יותר פשוט, כי הם מבינים למה הם צריכים את זה, מה עוד שהם עושים זאת מבחירתם החופשית זאת בזמן שהילדים נאלצים לשאת מכשיר שמיעה, לעיתים בחוסר מודעות או הבנה מדוע.

אך כפי שנראה מיד, בשני המקרים זה יכול להיות בעייתי ולכן לסביבה הקרובה, הן בני משפחה והן חברים, יש השפעה גדולה על עצם ההחלטה להרכיב מכשיר שמיעה ובוודאי גם על עצם התחושה לאחר הרכבת המכשיר. ככל שבני המשפחה והחברים יתמכו, כך התחושה תהיה קלה, נעימה ופשוטה יותר.

כיצד עוזרים לילדים ומבוגרים להרכיב מכשיר שמיעה

במקרה של ילדים מדובר על עניין לא פשוט. הרבה ילדים נאלצים להתמודד עם עלבונות כאלה ואחרים מצד ילדים אחרים אשר אינם מבינים את החשיבות של מכשירי שמיעה ורואים בכך שונות מפריעה. על כן חשוב שנגרום לילדים להרגיש שאינם שונים כלל ולהיפך, מכשיר השמיעה רק עוזר להם להשתלב יותר טוב בחברה. ילד שזקוק למכשיר שמיעה אך לא מרכיב אחד כזה, עלול להיתקל בלא מעט בעיות חברתיות, לימודיות ואחרות. לכן חשוב שהילד יבין מדוע עליו להרכיב מכשיר שמיעה, כיצד הוא יכול לעזור לו, ובאופן כללי לשתף אותו בעניין, אחרת הוא ירגיש שזה נכפה עליו ויסתכל על המכשיר כמקור לסבל בעוד שהוא אמור לעזור ולשרת אותו.

במקרה של מבוגרים, צריך להסתכל על זה מעט אחרת. מבוגרים יודעים ומודעים לחשיבות של מכשירי שמיעה, הם מבינים מדוע עליהם להרכיב אחד כזה, אך ברוב המקרים הסיבה שהם נלחמים נגד זה היא גאווה. הם חשים שזה מקטין אותם, פוגע ביכולת שלהם לשדר תפקוד כרגיל.

לכן כאשר אנחנו רוצים לגרום להורים שלנו או לקרובי משפחה מבוגרים להרכיב מכשיר שמיעה, עלינו להבין מאיפה באה ההתנגדות שלהם וכיצד להתגבר עליה. הדרך הטובה ביותר היא לגרום להם להרגיש רלוונטיים בדיוק כפי שהם בלעדי המכשיר. עלינו לשים דגש יותר על היתרונות שהמכשיר משקף וכיצד הוא יכול לעזור להם ולעזור להם להימנע מהמחשבה שהרכבת מכשיר שמיעה מסמל שהם סובלים מתפקוד לקוי. אין זה כך, הרכבת מכשירי שמיעה לא אומרת דבר על יכולת התפקוד הכללית ובוודאי לא המנטאלית.

לסיום, חשוב להבין הרכבת מכשירי שמיעה בקרב ילדים ומבוגרים היא חיונית מאוד לתפקוד השוטף ביום יום. ככל שהילדים והמבוגרים שזקוקים לכך ירכיבו אותם יותר מהר, כך איכות חייהם תשתפר.