מדוע הבידוד האקוסטי חשוב כל כך בבניית בתי מגורים?

בידוד אקוסטי משפיע בצורה ישירה על איכות החיים של אנשים פרטיים בבתי מגורים. הבידוד קובע כמה רעש יחדור מחלל החוץ והפנים ולהיפך, ולכן יש לו משמעות רבה שבאה לידי ביטוי במספר היבטים:

א. חיי המשפחה – הבידוד האקוסטי חשוב כל כך בבניית בתי מגורים כי הוא בראש ובראשונה טוב עבור חיי המשפחה. בעזרת בידוד אקוסטי ניתן למנוע מצב שבו הרעש מהרחוב מעיר את התינוק, או לחסוך את עוגמת הנפש שמלווה רעשים בין חדרי השינה, המטבח, הסלון, חדרי האורחים, המקלחת והשירותים.

ב. ערך הנכס – בידוד אקוסטי חשוב גם כי הוא עוזר לשמור על ערך הנכס. קל יותר למכור דירות שבהן הבידוד האקוסטי מוצלח ואיכותי, מאשר בתים שבהם אין בכלל שום סוג של בידוד כזה. ערך הנכס נמדד לאורך זמן והוא מושפע מרמת הבידוד והעמידות שלו.

ג. יחסי שכנים – מחקרים מראים שבידוד אקוסטי מונע ריבים עם השכנים. מלבד האופן שבו משפר הבידוד את איכות החיים בתוך הבית עצמו, יש משמעות גדולה למניעת רעשים שמגיעים מבתי השכנים ושאר הדירות בבניין המגורים. יחסי השכנים חשובים עבור בעלי דירות והם קובעים את שביעות הרצון שלהם.

איך מייצרים בידוד אקוסטי בבתי מגורים?

עוד סיבה שבגללה בידוד אקוסטי חשוב בבניית בתי מגורים, היא שאין בעיה אמיתית להשיג אותו. כל מה שצריך לעשות הוא לשמור על מודעות לחשיבות של הבידוד בטווח הקצר והארוך. הבידוד נובע למשל מאי חדירת רעש והוא מושפע ממיקום הדלתות, החלונות ופתחי האוורור. הקבלן של בתי המגורים או בנייני הדירות אחראי במידה רבה על יצירת בידוד אקוסטי, ועל שימוש בחומרים מוקצפים שבהם עובר פחות קול.

חוץ מזה, הדרך לייצר בידוד אקוסטי בבתי מגורים היא למנוע הד. את זה עושים באמצעות חספוס הקירות, ריהוט של חלל הפנים ובחירה מדויקת של גודל החלל. במידת הצורך אפשר גם להגביר את הקולות הרצויים ולהקטין את מעבר הקולות הלא-רצויים, כמו למשל באמצעות בידוד אקוסטי מאחורי הקירות בחדרי השינה או בסלון של הבית.