כל מה שרציתם לדעת על מתנות יודאיקה

יודאיקה

יודאיקה היא בעצם מושג נרחב עם משמעות היסטורית עתיקת יומית ואילו הם למעשה כל המוצרים ותשמישי הקדושה הקשורים לדת ולמסורת היהודית שנחרטו בה לאורך השנים. בעצם כאשר מזכירים את המושג מוצרי יודאיקה הכוונה למגוון של חפצים כמו למשל כיפות, פמוטים, חמסות, חנוכיות, ספרי תורה ותפילות מיוחדות, כוס ליין, כלים מיוחדים בהם אנו שמים מגוון של מאכלים בסופי שבוע ובחגים כמו למשל קערה לחלה עם כיסוי, קערה לפסח ועוד ועוד. לכל מוצר יש סיפור שלם מאחוריו, סיפור שאומר המון על העם היהודי ועל המסורת שלנו.

השינוי שעברו מוצרי היודאיקה

יודאיקהאם בעבר היה מדובר במוצרים מאוד יקרים הנחשבים לעתיקים ובעלי עיצוב מסורתי מאוד, היום, בעידן המודרני בו אנו חיים, העיצובים של מוצרי היודאיקה הפכו מודרניים יותר וקיבלו טוויסט חדשני בהיבט העיצובי שלהם.

למרות שעדיין רוב האנשים שרוכשים מתנות יודאיקה הם דווקא יהודים אשר מתגוררים בחו״ל, אספנים מאירופה ומארצות הברית, שכן יש מוצרים הנחשבים ליקרים מאוד ובעלי משמעות היסטורית כמו למשל תשמישי קדושה, עדיין גם מתנות שאינן יקרות עד מאוד שייכות לקבוצה זו וכמעט כל אחד יכול לרכוש מוצר שכזה כאות להוקרת תודה, מתנה עבור אדם קרוב לחג, לבריאות, ליום הולדת ועוד.

האמת היא שפעמים רבות מדובר בפתרון קלאסי למתנה כי יש המון פעמים שאנו כמו למשל מגיעים למשל אם אנחנו נוסעים לקרובים מחו״ל נוכל תמיד להביא איתנו כוס מכסף לקידוש של יום שישי, ברכת הבית, פמוטים מה שמצד אחד מהווה מחווה מרגשת המאפשרת לאותו אדם לחוש קרבה לישראל וליהדות בכלל בכל פעם שהוא מביט או עושה שימוש במתנה ומצד שני אלו הם לרוב מוצרים הנחשבים לשימושיים מאוד עבור יהודים.

היום אפילו ניתן לרכוש מתנות יודאיקה ברשת האינטרנט בלחיצת כפתור, מבלי להסתבך והמוצר אותו רכשנו יגיע עד לפתח ביתנו, ארוז ומוכן לשימוש.

מוצרים נוספים הנחשבים ליודאיקה

פרט למוצרים שציינו, גם כרית לברית להניח את התינוק, מטבעות פדיון, נטלות מעוצבות, כיסוי לפלטה מהודר, ברכת הבית, ברכת העסק, תפילה ללידה קלה – אלו ועוד נחשבים למוצרי יודאיקה.