כך תדאגו לאיטום הגג שלכם בצורה אופטימלית

איטום גג

רבים מתייחסים לגג שמעל לראשם כמובן מאליו. אולם חשוב מאוד להתייחס לגג, לשלמותו ולתקינותו, וחשוב לוודא כי הוא אטום בצורה מושלמת, במיוחד לקראת עונת החורף הנושאת עמה גשמים ורוחות חזקות. קיימות כיום שלוש שיטות עיקריות לאיטום גגות: איטום באמצעות זפת חמה, איטום באמצעות יריעות ביטומניות, ואיטום באמצעות חומרים אקריליים. עד לפני כמה שנים שיטת האיטום הפופולרית הייתה שיטת הזפת. כיום,  גם שיטת האיטום ביריעות ביטומניות הולכת ותופסת תאוצה.

לסידור ואיטום של הגג באמצעות יריעות ביטומניות מספר יתרונות עיקריים:

  • יריעות ביטומניות הן חומר האיטום הטוב ביותר למשטחים מרוצפים הקיים כיום בשוק. יריעות ביטומניות משמשות גם לאיטום של גגות, וגם לאיטום מצוין של מרפסות.
  • יריעות אלו מתאימות במיוחד לריצוף של משטחים גדולים, והם קלים ליישום. פריסת היריעות נוחה וזריזה, וניתן לעשותה מיד אחרי שהגשמים פסקו. החומר הוא קל לתפעול אינו מלכלך, ואינו משאיר ריחות כמו איטום בזפת חמה.
  • שיטת איטום זו יוצרת עמידות גבוהה בפני חדירה של מים וגשמים, מאחר ויריעות אלו אטומות לגמרי, ועמידות בפני נוזלים.
  • יריעות ביטומניות מגיעות יחד עם תו תקן, אשר מפרט את הדרך הטובה והנוחה ביותר להשתמש בהן, ואת סוג המרכיבים של היריעה, מה שהופך את תהליך האיטום לקל אפילו יותר.
  • לבסוף, יריעות אלו הן חומר האיטום העמיד ביותר הקיים כיום בשוק, והוא בעל תוחלת חיים ארוכה מאוד. שימוש ביריעות אלו מונע חזרה על פעולת האיטום אחת לשנה, כמו שקורה במקרה של זפת, וחוסך את תהליך האטימה מחדש כל תקופה קצרה.

חסרונות בשימוש ביריעות

למעשה, ליריעות ביטומניות כמעט ואין חסרונות, והחיסרון העיקרי הוא שקשה לאטום איתם מרפסות וחדרי שירות קטנים, בגל קושי בהלחמה של היריעה. במקרים כאלו נעשה שימוש בחומר ביטומני משחתי, והוא זה שעושה את העבודה כהלכה.

איטום באמצעות זיפות

כאמור למרות הפופולאריות העולה של איטום באמצעות יריעות ביטומניות, השיטה השכיחה והמוכרת לאיטום של הגג כבר שנים רבות היא הזפת.  זיפות גגות הוא תהליך זול ואיכותי, אשר נשמר היטב לאורך שנים. תליך הזיפות הוא תהליך קל מאוד ליישום ולביצוע, ושכבת הבידוד הנוצרת יעילה ויכולה לחסום כמעט כל דבר.

על מנת שתוכלו לשמור על הגג שלכם לקראת החורף, אספנו בעבורכם מספר טיפים לזיפות גגות:

  • ראשית, חשוב מאוד לבדוק את טיב האיטום של הגג עוד לפני החורף. אמנם לא נעים לגלות נזילה מן התקרה בעיצומו של יום גשום, אך בעייתי יותר למצוא זגג פנוי בימי החורף, וקשה אף יותר לזפת את הגג כשיורד גשם, והזפת אינה מתייבשת. ככלל, חשוב מאוד להקפיד על תהליך של זיפות אחת לשנה, מאחר ולזפת נטייה להישחק עם החשיפה לקרני השמש.
  • תהליך מריחה של זפת על הגג הוא אינו תהליך נעים במיוחד לשוהים במבנה. הזפת מפיצה ריח חריף ולא נעים, והיא גם קולטת חום, ומחממת את התקרה. לכן, זיפות הגג בימי הקיץ החמים של יולי אוגוסט אינו תהליך נעים, אך בדיוק לשם כך מוסיפים מריחה של השכבה הלבנה (לרוב מדובר בסיד). היא אמנם אינה ממגרת את הבעיה לגמרי, אך בהחלט מקטינה את תופעות הלוואי של תהליך הזיפות.
  • לפני שמתחילים בתהליך הזיפות, חשוב לנקות היטב את הגג מחול ומאבק, ניקוי לא יסודי אשר ישאיר לכלוך על הגג יגרום לתקלות בתהליך הזיפות, ולסדקים בשכבת האיטום. בשלב הבא מורחים שכבת פלינקוט, או חומר ביטומני אחר על מנת לגרום לזפת להיצמד היטב אל הגג. לאחר המתנה של כ- 24 שעות, ניתן להמשיך לשלב הבא והאחרון, אשר כולל איטום סדקים וחורים על ידי מריחה של שתי שכבות של זפת חמה, וביניהם לפרוש רצועה של בד יוטה.
  • את הזפת ניתן למרוח בשכבה אחת, תוך כדי שימוש בכמות גדולה של זפת, או בכמה שכבות שונות אשר מגדילות את טיבו של האיטום. זה הוא למעשה פרמטר של כסף, השקעה כלכלית גדולה יותר משמע יותר שכבות.   

בחירה של מומחים לזיפות

עומס החיים תמיד מזמן לנו דברים חשובים יותר להתעסק בהם מלדאוג לתקינותו של הגג. אולם, חשוב מאוד שפעם בשנה תקדישו מעט זמן לצורך זיפות, על מנת שיובטח לכם חורף חם, נעים וללא נזילות. תהליך של זיפות גגות הוא תהליך אשר צריך להתבצע על ידי מומחים בלבד, שכן תקלות בתהליך האיטום יכולות לגרום נזק למבנה והוצאות כלכליות גדולות. לשם כך, חשוב מאוד לבחור בעל מקצוע מנוסה ומיומן בעל המלצות רבות, לצורך ביצוע העבודה.