כיצד מתקינים מעלית בבניין קיים?

אורח החיים בעידן המודרני בו אנו חיים כיום, נחשב למתקדם במיוחד, וכחלק מכך, רבים מעוניינים לשפר את איכות חייהם ורוכשים דירות בבנייני מגורים בהם יש מעליות מותקנות. עם זאת, לא חייבים למכור את הדירה הקיימת בכדי ליהנות ממגורים בבניין מודרני יותר. קיימת אפשרות לקבל אישור להוספת מעלית לבניין הקיים, כל עוד מצליחים לגייס את הרוב הנדרש בקרב בעלי הדירות במבנה. ברוב המקרים, בעלי הדירות בקומות הגבוהות מסכימים לבקשה מאחר ויש להשקעה תועלת לכולם, הן לשיפור איכות החיים והן להעלאת ערך הנכסים בבעלותם.

יש מקרים בהם הדיירים בקומה התחתונה מתנגדים להוספת מעלית לבניין, אך החוק מתיר את התוספת, כל עוד נערכת אסיפת דיירים, ומתקבלת הצבעה של לפחות שני שליש מהדיירים בעד ההחלטה להוסיף את המעלית לבניין הקיים.

תוספת בנייה לבניין

את המעלית החדשה בבניין קיים אפשר לתכנן בחדר המדרגות או כתוספת בנייה חיצונית לבניין. ההחלטה על כך, תהיה ברוב המקרים נתונה לשיקול הדעת המקצועי של מהנדס מטעם החברה המבצעת. אם יש חדר מדרגות רחב דיו ניתן להתקין בו פיר למעלית, ובהתאם לסוג ולדגם יש לתכנן גם חדר מכונות. הוספת פיר חיצוני כרוכה באישורים מורכבים יותר ולרוב גם המחיר גבוה יותר, עם זאת לא פוגעים בחדר המדרגות והתוספת גם מחזקת את הבניין.

אגב, בעלי הדירות יכולים לבדוק גם אפשרות של חיזוק המבנה בפני רעידות אדמה – זאת במידה והבניין עומד בתנאים של תכנית המתאר הארצית הידועה בשם תמ"א 38. במקרים רבים הדיירים מעוניינים לשדרג את איכות החיים שלהם ומוכנים להשקיע לצורך כך כסף ואף להפוך את הבניין לאתר בנייה לתקופה. לצורך כך הם פונים לחברה מקצועית ומוסמכת לצורך תכנון המעלית, קבלת היתרי הבנייה הנדרשים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, וביצוע העבודה על הצד הטוב ביותר.

איזה סוג מעלית מתאים לבניין קיים?

חשוב לדעת, כי נכון להיום ישנם עשרות אלפי בנייני מגורים בארץ שאין בהם מעלית, בנייני המגורים מתנשאים לרוב גובה של ארבע או חמש קומות. עם השנים המחוקק החליט כי בכל בניין שגובהו מעל ארבע קומות יש להתקין מעלית. לכן, בניינים ללא מעלית, הם ברוב המקרים, בבנייני מגורים ישנים יחסית – ניתן לבנות בניינים שכאלו בכל רחבי הארץ.

כאשר דיירים בקומות העליונות מזדקנים ומתקשים לעלות ולרדת במדרגות, או כאשר משפחות צעירות רוכשות דירות בקומה העליונה, או אז מתעורר הצורך להתקין מעלית בבניין קיים. מעבר לשיפור באיכות החיים כל הדיירים נהנים מעלייה משמעותית גם בשווי הנכס שלהם, לכן מדובר בהשקעה חכמה ומשתלמת כלכלית.