יועצי מס: מי הם וכיצד הם יכולים לעזור לכם?

מי הם יועצי המס? האם אלה רואי חשבון או מנהלי חשבונות, בהכרח? ואם לא, האם יכול כל אדם להיות יועץ מס?

יועץ מס מוסמך – ורק יועץ מס מוסמך יכול לקרוא לעצמו 'יועץ מס' – צריך להיות מישהו שיש לנו בו אמון רב ומוחלט. אנשים פרטיים ובעלי עסקים קטנים מתייעצים עם יועצי מס כשהם עומדים לבצע קניה של נכס, מכירה של נכס או כניסה כמשקיעים בחברה או ביוזמה כלשהי.

במקרים אחרים, אנשים מגיעים ליועצי מס כדי להתיעץ איתם בדבר ירושה שקיבלו או לחלופין בענייני הצוואה שלהם. יועצי מס יכולים לייצג אותנו בפני רשויות המס בתנאים מסוימים, ולכן, בגלל כל הסיבות האלה, הם חייבים להיות אנשים אמינים מאוד , הן עלינו והן על הרשויות.

יועץ המס – הכשרתו והסמכתו

יועץ מס יכול להיות רק מי שהוא אזרח ישראלי, שיש לו תעודת מנהל חשבונות סוג 2, תעודת יושר ותעודת בגרות. מי שאין לו תעודת בגרות חייב לגשת לבחינות מקדימות של מועצת יועצי המס (גוף ממשלתי) עוד לפני שניגש לבחינות המקצועיות. הקורס ליועצי מס הוא קורס של שנה, שלאחריו יש צורך בתקופת התמחות בת שנה אצל יועץ מס מוסמך.

יועצי מס – בגלל טיב העבודה שלהם, שהיא לרוב מול יחידים או עסקים קטנים מאוד – אמורים להכיר היטב את דיני המיסים השונים והתקנות, את דיני העבודה וכל מה שקשור בהפרשות לקרנות השונות, לפנסיה וכד'. את יועצי המס פחות מעניינים דיני חברות שהם בבסיס ההכשרה של רואי החשבון.

רואה חשבון כיועץ מס

נכון לאמר שהקו בין שני המקצועות הוא דק. יועץ מס יכול לחתום על דו"ח של עצמאים ושל שכירים, וכן חברות קטנות וארגונים קטנים אך לא יותר מזה. רואה חשבון עוסק בדוחו"ת של חברות ויכול ליעץ לנו בענייני מס וכמובן שבכל הקשור בייצוג מול כל רשויות. מצד שני, אם רואה החשבון לא עמד בתנאים לקבלת רשיון יועץ מס, הוא לא יכול להעיד על עצמו שהוא "יועץ מס". כך, ברוב המקרים, רואה החשבון יעדיף לעסוק ביעוץ ובראיית חשבון לחברות וארגונים, ואילו יועץ המס יעסוק בעיקר ביחידים – עצמאים ושכירים.

מנהל חשבונות כיועץ מס

ככלל, מנהל חשבונות אינו יכול ליצג איש בפני מס הכנסה ומע"מ או ביטוח לאומי. תפקידו הוא תפקיד מנהלתי-בירוקרטי נטו. למעשה הוא אחראי לסדר את הנירות לבדיקתם של יועץ המס או רואה החשבון. מה שכן, יועץ מס חייב שתהיה לו לפחות תעודת מנהל חשבונות סוג 2.