טיפים לבית חכם

כולנו שמענו את המושג "בית חכם", וכולנו יודעים בצורה מעורפלת במה מדובר. למעשה מדובר ברעיון מאד פשוט, שמאפשר שליטה על מערכות הבית החשמליות בצורה מרוכזת מתוך הבית או מחוץ לו באמצעות מחשב או טלפון נייד. כיום ישנם בתים שנבנים עם התשתית המאפשרת התקנת מערכות כאלה בבית, ויש קבלנים המציעים בתים עם מערכות בסיסיות, שמאפשרות את הרחבתן בעתיד לפי הצורך. נראה כי העתיד של הבתים הולך לכוון זה, וכמו שלמדנו להכניס אזעקות לבית, והדבר הפך לסטנדרט, כך קורה עם המערכות הללו לשליטה ובקרה במערכות הבית השונות.

איך עושים זאת?

אם ברשותכם בית ואתם מעוניינים להתקין מערכת בית חכם, להלן כמה טיפים שיעזרו לכם לעשות זאת בקלות וביעילות:

  • על מה לשלוט – הפרמטר הראשון שתצטרכו להחליט עליו הוא על מה אתם רוצים לשלוט בבית? מערכות אלה מאפשרות שליטה ובקרה על מערכות שונות לרבות: תאורת הבית, תריסים ווילונות, חדרי מולטימדיה וקולנוע ביתי, מערכות מיגון הבית, מערכות השקייה, מערכות ביטחון וכיבוי אש, מערכות תקשורת ואינטרקום וכדומה. חשוב להבין, כי שליטה במערכות אלה חייבת להיות מגובה באפשרות לעשות זאת מבחינה טכנית. למשל: אין אפשרות לשלוט בסגירה ופתיחה של תריסים אם אלה לא מופעלים בעזרת מנועים חשמליים. על המערכות להיות חשמליות, שניתן לשלוט בהן באופן זה על מנת לחבר אותן למערכת השליטה והבקרה. כדי לעשות זאת נכון, מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי מחברה המתקינה מערכות אלה, כדי להבין מהן האפשרויות העומדות בפניכם, וכמה זה יעלה לכם.
  • בחירת חברה להתקנה – כיום יש בשוק מספר חברות העוסקות בהתקנת מערכות אלה. אין צורך לומר כי בחירת החברה צריכה להיעשות, לאחר שווידאתם כי החברה היא בעלת מוניטין ונסיון בתחום, ושהיא נחשבת לאמינה גם בציוד שהיא מספקת, בהתקנה וגם בשירות השוטף שהיא מעניקה ללקוחותיה. מומלץ לבחור בחברה שנותנת שירות מקיף של התקנת המערכת כולה, כדי לא להיקלע למצב שאתם מתחילים לרוץ אחרי כמה חברות שונות, דבר שיהפוך את כל המיזם למסורבל ויותר יקר.
  • מערכות הניתנות לשדרוג – מכיוון שמערכות אלה יכולות להיות מאד מורכבות, ולהפעיל מספר מערכות שונות בבית ובצורות מגוונות, מומלץ להתקין מערכת שניתן להרחיב אותה בקלות על ידי תוספת ציוד שלא מצריכה עבודה רבה. ניתן להתחיל ממערכת בסיסית להפעלת מספר מצומצם של מערכות בבית, ועם הזמן ללמוד כמה אתם משתמשים בה, והאם היא באמת יעילה מבחינת אורח החיים שלכם. בצורה זו תוכלו ללמוד להשתמש בה, ולהחליט האם אתם מעוניינים להרחיב את המערכת. בצורה זו לא תכנסו להוצאות גדולות מידי בהתחלת הדרך לגבי דברים, שתגלו כי אינם נחוצים לכם.

בכל מקרה יש לבחור במערכות שניתן להפעילן גם מתוך הבית בעזרת לוח בקרה ושליטה מקומי, וגם על די הפעלה מרחוק בעזרת מחשב ועל ידי הסמארטפון שלכם.