השתלת שיניים – יכול להיות שכדאי לעשות את זה מהר

שיניים

עד לפני כמה שנים בקשה של מטופל להשתלות שיניים ביום אחד הייתה בלתי הגיונית בעליל. אולם, ההתפתחות המואצת של עולם רפואת השיניים, ותחום השתלים הדנטליים, הפך את המדע הבדיוני הזה למציאות, וכיום ישנה אפשרות להשתלה של שיניים ביום אחד, ולהקטין את הסבל ואי הנוחות המתלווים לטיפול. תחילה עוקר הרופא את השן, במידה ויש צורך, לאחר מכן ממוקם השתל במקומו, מעליו מורכב המבנה והכתר, והכל ביום אחד של טיפולים. בין אם מדובר בשתלים בשן אחת, או בשתלים בלסת שלמה, ניתן לעשות את כל הטיפול ביום אחד.

למי יכולות להתאים השתלות שיניים ביום אחד?

על מנת שניתן יהיה לבצע השתלות שיניים ביום אחד, חשוב לוודא כי בריאות המטופל תקינה. עוד חשוב לבצע לפני הטיפול בדיקות שיניים מוקדמות, על מנת לקבוע את מצב העצם, מצב החניכיים ועל מצב הפה בכלל. השתלות אשר מתבצעות ביום אחד תלויות מאוד בצפיפות של העצם בפה ובגובה ורוחב הלסת, ופרמטרים אלו קובעים, האם ניתן לעשות את ההשתלות ביום אחד, או שיש צורך בטיפול ארוך ומעמיק יותר. יחד עם זאת, ישנם מצבים יוצאי דופן אשר מצריכים השתלות ביום אחד:

  • מקרים בהם המטופל סובל מחרדה מטיפולי שיניים, ועל מנת להקל עליו מנסים לקצר את התהליכים, ומבצעים את הטיפול תחת הרדמה מלאה.
  • מקרים בהם מטופל מגיע עם לסת שלמה מחוסרת שיניים.
  • מקרים בהם ישנו מחסור בשן בודדת או בכמה שיניים בקדמת הפה, מה שמפריע מאוד לאסתטיקה של האדם.

היתרונות של השתלה מהירה

התפתחות הטכנולוגיה, אשר מאפשרת טיפול של השתלות שיניים ביום אחד, יצרה מגוון רחב של יתרונות בעבור המטופל.

  • יתרון אסתטי: השיטה של טיפול שיניים ביום אחד מאפשרת למטופל לעבור הליך טיפולי מורכב, ויחד עם זאת לצאת באותו היום עם סט שיניים מושלמות. טיפול שיניים זה אינו משאיר סימני עקירה או מרווחים בין השיניים, ומעניק למטופל סט שיניים אסתטיות וחדשות כאילו היו שלו. הטיפול מאפשר למטופל סוף סוף לחייך מבלי להתבייש בשיניו, או לשים ידיים על הפה.
  • יתרון רפואי: השתלה מיד לאחר עקירה של שן מונעת תהליך של איבוד עצם אשר מתרחש בחודשים הראשונים לאחר העקירה. השתלה ביום אחד עוקפת למעשה את התהליך הטבעי של ספיגת העצם לאחר עקירה, ומאפשרת לשן המושתלת להתנהג כאילו הייתה טבעית.
  • יתרון נוחות: טיפול שיניים ביום אחד יוצר מינימום זמן של אי נוחות וכאבים, מאפשר אכילה של כמעט כל סוגי המזון מיד לאחר הטיפול, ומקצר את משך הטיפול משישה חודשים ליום אחד.

טיפולי שיניים מקוצרים

המתנגדים לתהליך המקוצר של השתלה, טוענים כי קיצור התהליכים עשוי לפגום באיכות הטיפול, אך מחקרים מראים כי להשתלות המתבצעות ביום אחד אחוזי הצלחה גבוהים, שאינם יורדים מסיכויי ההצלחה של טיפול ממושך.