דמי מזונות בהליך גירושין

דמי מזונות הינו אחד הנושאים הרגישים ביותר בתהליך הגירושין. לנושא זה יש השפעה על היכולת הכלכלית של הגבר להקים משפחה חדשה, ומצד שני, גובה דמי המזונות ישפיע על רמת החיים של הילדים.

מעוניינים לקבל מידע מקצועי ומפורט אודות חישוב דמי מזונות? חשוב שתפנו לעורך דין גירושין מקצועי, מנוסה ומוסמך, שיספק לכם את המידע הדרוש לכם.

בחישוב דמי מזונות נלקחים בחשבון מספר פרמטרים:

  • רמת החיים הנהוגה במשפחה (לפני תחילת הסכסוך)
  • גובה המשכורות של כל אחד מההורים
  • פוטנציאל השתכרות
  • רכוש הצדדים
  • ועוד

הסכם גירושין

אחד הסעיפים החשובים ביותר של הסכם הגירושין דן בנושא המזונות. סעיף זה מפרט לא רק סכומים מדויקים, אלא גם תחומים שעל המימון שלהם יהיה אחראי האב. כך למשל, אם הסכם הגירושין קובע כי האב יממן לילדו חוגים, אזי האם תהיה רשאית לפנות אליו עם ההוצאות הללו גם אחרי סיום התהליך.

חשוב לציין כי נושאים קריטיים כגון מדור, ביגוד, חינוך ובריאות יהיו חלק בלתי נפרד מסעיף המזונות, בעוד שתחומים רחבים יותר, כגון חוגים או נסיעות לחו”ל לא בהכרח יוטלו על האב.

שינוי בדמי מזונות

יש לזכור כי סעיף דמי מזונות אינו קבוע ובלתי ניתן לשינויים. הוא יכול להשתנות בהתאם לנסיבות החיים. כך למשל, הקמה של משפחה חדשה והולדת ילד חדש יכולים להוות עילה לבקשה להקטנת דמי מזונות מצידו של האב. מצד שני, ירידה בהכנסות האם ועלייה בהכנסות האב יכולים להוביל לבקשה להעלאת דמי מזונות. בתחום חישוב דמי המזונות כל מקרה עומד לגופו, כאשר העיקרון הוא שניתן לשנות את המצב.

השתכרות גבוהה יותר של האישה

במצבים בהם הגבר משתכר פחות מהאישה, הוא עדיין יהיה חייב לשלם מזונות לילדיו, אם כי סביר להניח שבסכומים נמוכים יותר. חובת המזונות לילדים נשענת על המשפט העברי המסורתי, שקובע כי על האב לממן את ילדיו, ולכן משכורת האישה אינה משחקת תפקיד באשר לשאלה של האם האב צריך לשלם מזונות, אך אולי תשפיע על הגובה של המזונות.

נושא חישוב דמי מזונות הינו סבוך ביותר, והוא נקבע באופן פרטני, תוך התייחסות למצב המשפחתי של כל זוג שנמצא בשלבי פרידה. חשוב ביותר להיוועץ בעורך דין מנוסה כדי לקבל תמונה נכונה ומתאימה למצבכם.